Amerika Üniversiteleri

Kategori

Üniversiteler

amerika üniversiteleri

Amerika Üniversiteleri

Amerika Birleşik Devletleri, 4500 den fazla üniversitesiyle dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için uzun zamandır en popüler ülkelerden biridir. Amerika üniversiteleri için üniversitelere ya da Community College lara giriş hakkı elde edebilmek için her bir kurumun farklı düzeylerdeki seçme ve giriş standartları ile karşılaşırlar.

Amerika’da lisans eğitimi almak için basit olarak izleyebileceğiniz iki yöntem vardır. Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlayabilirsiniz. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız. Yüksek okullar (Community College) Amerika’da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç biçimidir. Bunun 3 temel sebebi vardır. Birincisi, Yüksek okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak , 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu zaman yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. İkincisi, yüksek okullar (Community College), dört yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek çok önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Üçüncüsü ise, 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler, ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

Amerika’da iyi bir üniversite eğitimi almak doğal olarak tüm dünyadan yüz binlerce öğrencinin hayallerini süslüyor. Prestijli bir eğitim alıp, geleceğe güvenle bakmak için Amerika’da üniversite eğitimi almak tabi ki iyi bir fikir. Amerika’da üniversite eğitimi almak, profesyonel danışmanlar desteğinde iyi planlanması gereken bir süreçtir. Kariyer Plan YED bu desteği size en iyi biçimde vereceğimizden emin olabilirsiniz.

AMERİKADA ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN GEREKLİ AKADEMİK ŞARTLAR

İngilizce Yeterlilik (TOEFL – IELTS)
ABD’de üniversite eğitimi almak isteyen her ögrencinin yeterli düzeyde ingilizce bildiğini resmi olarak belgelendirmesi gerekiyor. Uluslararası geçerliliği olan TOEFL veya IELTS sınavlarından istenen düzeyde puan almak şarttır. Her üniversitenin talep ettiği minimum puan farklı olsada, ABD üniversiteleri genel olarak minimum 65 TOEFL (IBT), veya 5.5 IELTS puanı istemektedir.

Lise Mezuniyet Ortalaması (GPA)                                 
ABD’deki üniversitelerin ele aldığı ikinci en önemli kriter mezuniyet ortalamasıdır. Yine her üniversitenin kabul şartı farklı olsa da iyi üniversiteler minimum 80/100 veya 2.75/4.00 mezuniyet ortalaması talep etmektedir.

Sınav Puanı (SAT-ACT)
SAT-ACT, ABD üniversitelerine girişte kullanılan, ögrencilerin bilgi düzeyini ve yorum yeteneğini ölçen sınavlardır. Genelde iki ayda bir yapılan bu sınavlar; matematik ve bölüm hedefine göre konu testlerinden oluşmaktadır. Üst düzey üniversitelerde eğitim alabilmek için bu sınavlara girerek puan almanız gerekse de birçok üniversite bu sınavlardan puan şartı aramamaktadır.

Diğerleri
Bilimsel olimpiyat başarıları, sportif lisanslar, yapılan stajlar, kulüp ve dernek gibi sosyal faaliyetler kabul almada önemli diğer etkenlerdir.

ŞARTLAR MEVCUT iSE

Eğer öğrencimiz bu faktörlerden birkaçını ya da hiçbirini tam olarak sağlayamıyorsa Amerikan üniversitelerine pathway programları vasıtasıyla yerleşim yapılabilmektedir. Kariyer Plan YED ile pathway programları vasıtasıyla yerleşim yapabildiği üniversitelerin bilgilerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Eğer öğrencimiz bu faktörlerin çoğunu yeterli düzeyde sağlıyor, fakat sadece İngilizce düzeyi yetersizse Amerikan üniversitelerine şartlı kabul alınabilmektedir. Bu durumda öğrencinin üniversiteye başvurusu yapılır, şartlı kabul alınır ve öğrenci İngilizce eğitimini bir dil okulu bünyesinde yeterli düzeye getirdikten sonra üniversiteye başlar. Kariyer Plan YED’in önce dil eğitimi sonrasında ise üniversite yerleşimi yapabildiği üniversitelerin bilgilerine ofisten ulasabilirsiniz.

BAŞVURU SÜRECİ

Amerika üniversite sınavı ve amerika üniversite başvuru süreci ile ilgili olarak;

Sınav puanı (SAT) ve İngilizce yeterliliği (TOEFL) olan her öğrenci, Türkiye’de iken başvuru yapabilir.

Bu sınavları almamış olanlar Amerika’da üniversite eğitimine dil okulu ile başlarlar.

Dil okulu sürecinde sınavlara hazırlık, üniversite bulma, başvurma ve kabul alma, ABD’de anlaşmalı olduğumuz üniversite veya dil okullarındaki danışmanlar tarafından takip edilecektir.

Vize Süreci

 • Ön başvuru formu doldurulur, vize ve okul başvuru ücreti yatırılır.
 • Kariyer Plan YED sizin için okul ve vize başvurularını yapar.
 • Vize için gereken diğer belgelerle birlikte görüşmeye gidilir.
 • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliği olması gerekir.
 • Vizeyi alan öğrenci okulun başlama tarihinden en erken 30, en geç 14 gün sonra Amerika’ya giriş yapabilir.

Bilmeniz Gerekenler

 • Vize süreci, kabul belgesi geldikten sonra 3-4 hafta sürmektedir.
 • Vize masrafı ve okul başvuru ücreti dolard olarak yapilir ve iadesizdir.
 • Öğrenci vizesinin verilmesi tamamen ABD Konsolosluğunun insiyatifindedir.
 • Dil okullarında her hafta yeni bir kur başlamaktadır.
 • ABD üniversitelerinin YÖK denkliği sorunu yoktur.
 • Okul ücretleri her dönemin başında ödenmektedir.
 • YGS ve LYS sınavlarından alınacak puanlar, vize ve üniversite kabullerinde etkili olacaktır.

EKONOMİK ŞARTLAR

Eğitim Giderleri
Amerika üniversite fiyatları ile ilgili olarak şunları söyleyebiliriz. Öğrenim ücretleri, üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak üniversite eğitim ücretleri yıllık ortalama $7,500 dan başlar. ABD yasaları gereği her öğrencinin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Öğrenciler üniversiteden ya da özel şirketlerden aylık $40 ile $150 arasında sigorta yaptırabilirler. Başvuruda akademik şartları iyi olan uluslararası öğrencilere üniversiteler burs verebilir. Anlaşmalı olduğumuz bazı üniversiteler de Türkiye’den gelen öğrencilere özel indirim yapmaktadır. Vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri farklı ücret talep etmektedir.

Yaşam Masrafları
Öğrenciler için konaklama seçenekleri yurtlar ve Aile yanı evleri vardir. Konaklama ücretleri aylık $750 ile $1,200 arasında değişmektedir. Ulaşım masrafları okulun bulunduğu konuma göre değişkenlik göstermektedir. Metropollerde genel olarak aylık ulaşım $100 – $150 arasındadır.

Amerikada üniversite okumak bir çok insanın hayalidir. Akademi City olarak sizler adına gerekli başvuru ve burs süreçlerini yaparak titizlikle takip ediyoruz. Akademi City’nin güncel paylaşımlarından haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Diğer ülkelere ait üniversiteleri inceleyemek için üniversiteler sayfamızı inceleyebilirsiniz.