CO-OP Programı

Kategori

Sertifika

CO-OP Programı

CO-OP Nedir?

CO-OP Kanada’da devlet veya özel üniversiteler tarafından yürütülen sertifika programları ile maaşlı staj programlarının harmanlandığı, ülke dışından gelen öğrencilere eğitim ve iş tecrübesini eş zamanlı olarak kazandırmayı amaçlar. Öğrencilere hayallerindeki meslekleri ile ilgili teorik eğitim vermenin yanı sıra eğitim aldıkları alanda tam zamanlı ve ücretli staj olanağı tanıyan CO-OP, Kanada gibi iş gücünü yurtdışından sağlayan bir ülke için öğrenciler arasında oldukça popüler bir programdır. Bu programda IT bölümlerinden işletme ve yönetime, grafik tasarımdan satış ve pazarlamaya kadar birçok sektöre yönelik geniş bir iş imkânı yelpazesi mevcuttur. Programın süresi 1 veya 2 yıl gibi almak istediğiniz eğitime göre değişkenlik gösterir. Genelde program süresinin ilk yarısında aynı anda eğitim ve part-time çalışma, kalan yarısında ise full-time çalışma imkânı sunulur. Programdan kabul almış öğrenciler birkaç aylık zaman zarfında saatlik 12 ila 18 Kanada doları ücretle okudukları bölüme yönelik bir işe yerleştirilir. Program ücretleri başvurulan enstitüye göre değişken olmakla birlikte ortalama 8500 Kanada Dolarından başlamaktadır. Ayrıca Kanada doları kur değerinin Amerikan dolarından çok daha düşük olduğunu unutmamak gerekir.

CO-OP programının getirileri

CO-OP programının en güzel taraflarından biri, bir yandan Kanada gibi prestijli bir ülkeden eğitim alırken bir yandan da o eğitimle ilgili iş tecrübesini elde edebilmek, üstüne üstlük çalıştığınız işten kazandığınız parayla Kanada’daki yaşam masraflarınızı karşılayabilmenizdir.Programdan mezun olduğunuzda hem geçerli bir diplomanız hem de yeni mezun öğrenciler için en önemli kriterlerden biri olan aldığınız eğitim ile ilgili iş deneyiminiz olacaktır. Çoğu öğrenci, eğitimi bittikten sonra eğitim aldıkları alanda bir işe yerleşerek veya program sürecinde çalıştıkları yerde kalarak oturum izinlerini rahatlıkla uzatabilmektedir. 2 yıllık bir Kanada eğitim sertifikası ve iş tecrübesiyle bir öğrencinin Kanada’da kısa sürede iş yerleşmesi “işten” bile değildir.

Programa Katılım şartları Nelerdir?

Sanılanın aksine Kanada’da bir devlet veya özel okulun CO-OP programına katılmak zor ve meşakkatli değildir ancak en az lise mezunu olmuş olmanız akademik alandaki ilk şarttır. Lise veya üniversite diplomasıyla akademik yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra kurumlar sizden İngilizce yeterliliğinizi de isteyecektir. İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamak için ise IELTS sınavından en az 5 alabilecek seviyede İngilizce bilmeniz gerekmektedir. (IELTS ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen tıklayın [LİNK]). Şayet bir IELTS puanınız yok ise başvurulan kurumlar (Genellikle özel okullar) Skype üzerinden mülakat yapabiliyorlar. Eğer mülakattan başarıyla geçerseniz kabul mektubunuzu gönderirler, geçemezseniz önce kurumun anlaşmalı dil okulundan eğitim almanız ardından CO-OP programına katılmanız için şartlı kabul verebilirler. Tabii ikinci seçenek dil okulunun fiyatını da program ücretinin üstüne ekleyecektir. İngilizce eğitimini tamamladığınızda ve istenilen seviyeye geldiğinizde programa direkt geçiş yapabilirsiniz. Bu seçenek öğrencilerin genellikle tercih ettiği bir yoldur. Dil okulunda İngilizce eğitimi alırken Kanada’ya ve şehre alışan öğrenciler aynı zamanda diploma eğitimi alacakları programa yönelik akademik çalışmalarda da bulunma imkânı yakalar. Akademi City’nin anlaşmalı olduğu CO-OP programını yürüten üniversiteler hakkında detaylı bilgi edinmek ve danışmanlarımızdan en güncel koşulları öğrenmek istiyorsanız sizleri ofisimize bekliyoruz. 

Özel Okul ve Devlet Okulu Arasındaki Farklar

Aralarındaki fark çok fazla olmamakla beraber ince nüansları bilmek durumunuz ve beklentileriniz için en doğru sonuca ulaşmanızda yardımcı olur. Her ikisi de paha biçilmez fırsatlar sunuyor ancak genel olarak özel okulların daha uygun fiyatlı olduğu söylenebilir. Özel okulların İngilizce yeterliliği için sağladığı ek seçenekler de birçok öğrencinin tercihini etkiliyor. Ayrıca özel okullar devlet okullarına kıyasla daha esnek program tarihlerine ve fiyat aralığına sahiptir ancak Kanada Hükümeti devlet okullarından mezun olan öğrencilere eğitimleri sonrasında 3 yıllık bir oturum ve çalışma mühleti verir. Aynı durum özel okullarda bir işveren sponsorluğunda sağlanabilir. Eğitim ve staj süresince kendini kanıtlamış öğrenciler için bu ayrım pek bir farklılık oluşturmuyor çünkü CO-OP programından mezun olmuş öğrenciler ister özel okul ister devlet okulu olsun kısa zamanda ve kolaylıkla iş bulabiliyorlar. Zaten programın staj içermesi de tam da bu yüzden oldukça avantajlı. Çoğu özel okul CO-OP döneminde öğrencilere maaşlı staj garantisi vermektedir. Diplomalarda ise herhangi bir ayrım söz konusu değildir. 

Maliyetler, Konaklama ve Vize İşlemleri

Bölümlere, program süresine ve başvurulan kuruma göre değişebilen maliyetler özel okullarda 4000 CAD’dan başlar ve 15000 CAD’na kadar çıkar. Özel okullardaki esneklik sayesinde 4 aydan 2 yıla kadar süren programlar bulunabilir. Devlet okullarında ise yıllık ücretlerin aralığı 10000 CAD’ından başlar ve 35000 CAD’na kadar uzanır. Devlet okulları genelde bir veya iki yıllık bir eğitim sunar.

Konaklama opsiyonları olarak öğrenci yurdu, paylaşımlı öğrenci evleri veya aile yanı vardır. Dileyen öğrenciler imkanları doğrultusunda kendi buldukları konaklamalarda kalabilirler. Konaklama ücretleri ise eyaletten eyalete, şehirden şehire çok değişkenlik göstermektedir. Aylık ortalama konaklama ücreti 500 ila 1500 CAD civarındadır.

Vize işlemleri için en önemli kriterler niyet mektubunuzda göstereceğiniz şevk ve maddi birikiminiz. Banka hesabınızda katılmış olduğunuz programın ücretini ve program süresince yaşam masraflarınızı karşılayabilecek miktarda paranızı göstermeniz gerekmekte. Her ne kadar uzun, karmaşık ve yorucu bir işlem gibi gözükse de Akademi City, uzman danışmanları ve profesyonel kadrosuyla tüm süreci sizin için yönetiyor. Size de Kanada’daki eğitiminizi en verimli şekilde geçirerek CO-OP programının sunduğu eşsiz avantajların tadını çıkarmak kalıyor.