SAT / ACT

Kategori

Sınavlar

Scholastic aptitute test

SAT / ACT

SAT/ACT

SAT (SCHOLASTİC APTITUTE TEST)

SAT sınavı Amerikada’ki yüksek okul ve üniversitelere girişte, aynı zamanda Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye yerleşiminde istenen bir sınavdır. SAT The College Board tarafından düzenlenen Amerika’da yılda 7 dünyada ise yılda 6 defa uygulanan bir sınavdır. Sınav genelde iki ayda bir yapılır başvuru ve kayıt bulunulan ülkedeki merkezden yada internet üzerinden (https://sat.collegeboard.org) yapılır. Sınava senede istediğiniz kadar katılabilirsiniz bunun için bir sınırlama yoktur. Sınav sonuçları iki yıl geçerlidir.

SÜRE

Yeni SAT 3 saat veya isteğe bağlı essay seçildiği takdirde 3 saat 50 dakika sürmektedir. Eski SAT ise essay dahil 3 saat 45 dakika sürmekteydi.

PUANLAMA

Yeni SAT sınavında yanlış cevapların doğru cevaplara bir etkisi bulunmamaktadır. 1600 puan ölçeği üzerinden değerlendirilecektir. Puan dağılımı 800 puan Matematik ve 800 puan Reading ve Writing için olacak şekildedir.

ESSAY

50 dakika süren bu bölüm 1600 puanlık bölümden ayrı olarak puanlanmaktadır. Bu bölümde sizden verilen bir okuma parçası hakkında yazarın argümanını nasıl oluşturduğunu analiz etmeniz ve açıklamanız istenmektedir. Essay, okuma, analiz etme ve yazma yetenekleriniz dikkate alınarak puanlanmaktadır. Okuma, analiz etme ve yazma bölümlerinden her biri iki ayrı kişi tarafından 1 ile 4 arasındaki ölçekte değerlendirilmektedir.