TOEFL Sınavı

Kategori

Sınavlar

TOEFL

TOEFL Sınavı

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

130’dan fazla ülkede 9,000’den fazla üniversite, ajans ve diğer kurumlar TOEFL®puanlarını kabul etmektedir. Başka organizasyonlar da TOEFL puanlarına güvenmektedir

Toefl Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 9000 fazla egitim kurumu tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

Toefl sınavına, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitütüde eğitim yapmak isteyenler girmelidir. Ayrıca, İngilizce dil bilgisini uluslar arası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir. Toefl Sınavı hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan www.toefl.org sayfalarını ziyaret ediniz.

TOEFL iBT Sınavının Bölümleri

BölümSüre SınırıSorularGörevler
Okuma60-80 dakika36–56 soruAkademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verme.
Dinleme60-90 dakika34-51 soruKonuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleme, ardından soruları yanıtlama.
Ara10 dakika
Konuşma20 dakika6 görevBilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma.
yazma50 dakika2 görevOkuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme.

Girdiğiniz sınavda, Reading veya Listening bölümü puanınızda hesaplanmayan ek sorular içerebilir. Bunlar ETS’in uygulamalar arasında sınav puanlarını karşılaştırmasına veya gerçek sınav koşulları altında bu soruların nasıl işlediğini belirlemesine olanak sağlar.

Lütfen Reading bölümünün zamanlama talimatlarını dikkatle okuyun. Talimatlarda kaç okuma parçası alacağınız ve bu parçalarla ilgili sorulara yanıt vereceğiniz süre belirtilir. Tüm sorulara yanıt verecek süreniz olması için hızınızı doğru ayarladığınızdan emin olun.

Sınavda standart İngilizce dili (Q klavye) bilgisayar klavyesi kullanılır. Sınava girmeden önce bir Q klavyede yazma alıştırması yapmanızı öneririz.

TOEFL sınav puanları nasıldır?

TOEFL iBT sınavında, 4 beceri alanında (Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma) puan verilir ve bir de toplam puan verilir:

  • Okuma 0–30
  • Dinleme 0–30
  • Konuşma 0–30
  • Yazma 0–30
  • Toplam Puan 0–120

Toplam puan 4 beceri puanının toplamıdır.